среда, 7 февраля 2018 г.


Тема. Множення і ділення десяткових дробів.
Мета: перевірити якість засвоєння програмних знань з теми та визна­чити рівень сформованості умінь і навичок.
Тип уроку: перевірка й корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Зібрати робочі зошити з тематичним оцінюванням № 8.

II. Умови тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1°. Обчисліть:
1) 7,52 · 3,4; 2) 0,0018 · 8,7; 3) 45,921 · 100; 4) 42,1 : 100; 5) 36,48 : 12;
6) 8 : 32; 7) 8,41 : 29; 8) 4959 : 0,87; 9) 4 : 0,001.
2°. Знайдіть значення виразу: (20 – 22,05 : 2,1) · 6,4 + 9,2.
3°. Розв'яжіть рівняння: (х 15,43) · 0,2 = 3,73.
4°. Відстань між двома селами дорівнює 149,8 км. З цих сіл одночасно в одному напрямку виїхали легковий автомобіль і мотоцикл, причому мотоцикліст їхав попереду. Через 3,5 год після початку руху авто­мобіль наздогнав мотоцикліста. Якою була швидкість мотоцикліста, якщо швидкість автомобіля дорівнювала 75,5 км/год?
5*. Якщо в деякому десятковому дробі перенести кому вправо через одну цифру, то він збільшиться на 61,047. Знайдіть цей дріб.

Варіант 2
1°. Обчисліть:
1) 9,45 · 7,4; 2) 0,0016 · 7,3; 3) 47,39 · 1000; 4) 47,9 : 100; 5) 65,39 : 13;
6) 9 : 36; 7) 10,01 : 9,1; 8) 14 : 0,56; 9) 18 : 0,01.
2°. Знайдіть значення виразу: 52 – (22,95 : 2,7 + 3,4) · 2,8.
3°. Розв'яжіть рівняння: 0,78 · (х + 0,12) = 3,9.
4°. З двох станцій, відстань між якими дорівнює 59,75 км, одночасно в одному напрямку виїхали пасажирський і швидкий поїзди. Попере­ду їхав пасажирський поїзд зі швидкістю 62,8 км/год і через 2,5 год після початку руху його наздогнав швидкий поїзд. Знайдіть швидкість швидкого поїзда.
5*. Якщо в деякому десятковому дробі перенести кому вправо через одну цифру, він збільшиться на 34,605. Знайдіть цей дріб.

Розв'язання і відповіді
Варіант 1
1°. 1) 24,65; 2) 0,01566; 3) 4592,1; 4) 0,421; 5) 3,04; 6) 0,25; 7) 0,29; 8) 5700; 9) 4000.
2°. .
3°. х – 15,43 = 3,73 : 0,2; х – 15,43 = 18,65; х = 18,65 + 15,43; х = 34,08.
Відповідь. 34,08.
4°. Нехай х км/год — швидкість мотоцикліста, тоді (75,5 – х) км/год — швидкість наближення. За 3,5 год автомобіль і мотоцикліст наздогнали один одного, тобто подолали відстань, що розділяла їх (75,5 – х) · 3,5 км, яка за умовою задачі дорівнює 149,8 км. Складемо рівняння:
(75,5 – х) · 3,5 = 149,8;
75,5 – х = 149,8 : 3,5;
75,5 – х = 42,8;
х = 74,5 – 42,8;
х = 32,7.
Отже, швидкість мотоцикліста 32,7 км/год.
Відповідь. 3-2,7 км/год.
5*. Нехай х — шукане число, тоді нове число 10х, а їх різниця 10х – х за умовою дорівнює 61,047. Складемо і розв'яжемо рівняння:
10х – х = 61,047; 9х = 61,047; х = 61,047 : 9; х = 6,783.
Відповідь. 6,783.

Варіант 2
1°. 1) 69,93; 2) 0,01168;  3) 47390; 4) 0,479; 5) 5,03; 6) 0,25; 7) 1,1; 8) 25;      9) 1800.
2°. .
3°. 0,78 · (х + 0,12) = 3,9; х + 0,12 = 3,9 : 0,78; х + 0,12 = 5; х = 4,88. Відповідь. 4,88.
4°. Нехай х км/год — швидкість швидкого поїзда, тоді швидкість збли­ження (х – 62,8) км/год. За 2,5 год швидкий поїзд наздогнав пасажирсь­кий, отже, (х - 62,8) · 2,5 = 59,75; х – 62,8 = 59,75 : 2,5; х – 62,8 = 22,7; х = 22,7 + 62,8; х = 85,5. Отже, швидкість швидкого поїзда 85,5 км/год. Відповідь. 85,5 км/год.
5*. Нехай х — шуканий дріб, тоді новий дріб 10х, а їх різниця (10x – х) за умовою дорівнює 34,605. Складемо рівняння:
10х – х = 34,605; 9х = 34,605; х = 34,605 : 9; х = 3,845.
Відповідь. 3,845.

Варіант 1.
1. Обчисліть   а)9,044 : 38   б) 8 . 90,45    в) 14 : 112
2. Знайдіть значення виразу     47,04 – 47,04 : (46 + 38)
3. Марічка зібрала у своєму саду 205,99 кг яблук і груш. Яблука вона розклала у 8 ящиків по 12,7 кг у кожний, а груші – порівну в 13 кошиків. Скільки кілограмів груш було в кожному кошику ?
4. Розв’яжіть рівняння      13 . (6x – 6,8) = 94,9
5* Обчисли найзручнішим способом  (8,7 – 3,4) . 1,48 – 5,3 . 0,59




        
Варіант2.
1. Обчисліть   а)11,34 : 42   б) 0,7 . 5,098    в) 39,9 : 114
2. Знайдіть значення виразу     22,08 – 22,08 : (74 – 26)
3. Василько купив 8 кг бананів і 6 кг яблук, заплативши за все 132,12гривень. Скільки він заплатив за 1 кг  бананів, якщо 1 кг яблук коштує 5,22 гривень ?
4. Розв’яжіть рівняння      14 . (5x – 3,4) = 25,9
5* Обчисли найзручнішим способом  (8,7 – 3,4) . 1,48 – 5,3 . 0,59


Тема:     «Множення і ділення десяткових дробів»

                                 Математичний диктант

1. Скільки цифр треба відокремити комою у добутках чисел:
         а) 4,2 і 8,14;                                    г) 5,7 і 9,15;
         б) 9,36 і 19,426;                              д) 3,18 і 42,327;
         в) 0,018 і 0,001;                              е) 0,021 і 0,004.


2. Поставте у правій частині рівності кому так, щоб множення було виконано вірно:
         а) 4,28·76 = 32 528;                        г) 42,8·0,76 = 32 528;
         б) 42,8·7,6 = 32 528;                       д) 0,428·7,6 = 32 528;
         в) 4,28·7,6 = 32 528;                       е) 0,428·0,076 = 32 528.


3. Добуток чисел дорівнює:
         а) 23,5·100;                                               е) 41,7·100;
         б) 7,13·10;                                       ж) 9,26·10;
         в) 125,8·0,1;                                    з) 457,5·0,1;
         г) 1390,6·0,001;                              і) 3546,6·0,001;
         д) 2,4·0,36;                                      к) 5,7·0,42.


4. Частка чисел дорівнює:
         а) 13,5:10;                                       е) 15,8:10;
         б) 7,25:0,1;                                      ж) 6,38:0,1;
         в) 1356,1:100;                                 з) 2441,9:100;
         г) 11,7:0,01;                                              і) 13,3:0,01;
         д) 14,7:0,42;                                    к) 387,8:0,85.


5. Значення виразу дорівнює:
        
         а) 0,16:0,4·2,5;
         б) 8,5:5·1,25;
         в) 1,5:0,5·4·0,6;
         г) 4:2,5·0,8·0,25;
         д) 4·0,2:0,25·0,9;
         е) 14,8:5·0,2·7,2.



                                                                                                                                                                        




                                     
                                      Самостійна робота №1
І варіант                                                                                        ІІ варіант                                                       6 балів

                                      1. Знайти добуток чисел:
а) 4,5·1,8             г) 3,02·4,2                              а) 4,5·3,2             г) 5,01·7,1
б) 0,715·9            д) 470·0,101                           б) 0,218·6            д) 370·0,202
в) 9,1·142,5                  е) 3,8·0,001                                     в) 9,1·136,7                  е) 5,6·0,001
                                      2. Знайти значення виразу:
11,478·у, якщо у = 0; 1; 10; 100; 0,1;              15,795·у, якщо у = 0; 1; 10; 100;
0,01.                                                        0,1; 0,01.
                                                                 
3. Потяг рухався 2 год. зі швидкістю    3. Потяг рухався 3 год. зі швидкістю
56,8 км/год. і 0,4 год. зі швидкістю       48,9 км/год. і 1,2 год. зі швидкістю
27,9 км/год. Скільки всього кіло-        32,5 км/год. Скільки всього кіло-
метрів проїхав потяг?                          метрів проїхав потяг?
                                                  9 балів
                                      1. Знайти добуток чисел:
а) 0,85·7,8           г) 0,809·10                             а) 0,78·8,5           г) 0,706·10
б) 87,38·7,1                  д) 0,809·0,01                          б) 31,54·5,5                  д) 0,809·0,01
в) 0,716·41,2       е) 0,1·0,001                                     в) 0,231·53,4       е) 0,1·0,001
                                      2. Знайти значення виразу:
12,6к + 0,08к + 124, якщо                       44,6к + 0,04к + 240, якщо
к = 10; 100; 1000; 0,1; 0,01.                     к = 10; 100; 1000; 0,1; 0,01.

3. Турист за 3 дні пройшов 28 км.          3. Турист за 3 дні пройшов 45 км. В
В перший день він пройшов 0,5           перший день він пройшов 0,4 всього
всього шляху, у другий – 0,2                        шляху, у другий – 0,5 остачі, а в
остачі, а в третій – останній шлях.                третій – останній шлях. Скільки км
Скільки км пройшов турист за             пройшов турист за третій день?
перший день?
                                                  12 балів
                                      1. Знайти добуток чисел:
а) (0,5·9)·2          г) 0,56·10                               а) (0,2·23,6)·5     г) 3,12·0,04
б) 39,2·8,5           д) 0,24·35                               б) 1,92·1,3           д) 61,4·1,9
в) 6,24·0,12                  е) 2,17·0,43                                     в) 1,75·27            е) 0,305·10
                   2. Знайти значення виразу, спростивши його:
1,6а – 1,4а + 3,8а, якщо                                    9,8а – 4,3а – 2,5а, якщо а = 3,2;
а = 4,5; а = 0,23; а = 13,6;                        а = 0,54; а = 12,7; а = 31,2.
а = 50,1.

3. Із населеного пункту у проти-            3. Два потяги рухаються назустріч
лежних напрямках вийшли 2                    один одному зі швидкостями 54,6 і
пішоходи. Перший рухався зі                   63,7 км/год. відповідно. Яка відстань
швидкістю 6,2 км/год. і йшов                           буде між ними через 1,5 години?
з год. Швидкість другого –
5,8 км/год. Він йшов 3,5 год.
Яка відстань була між ними?  



                                        Самостійна робота №2
І варіант                                                                                        ІІ варіант
                                                      6 балів
                                                  1. Обчисли:
а) 16,32:4,8                   г) 0,308:0,11             а) 42,736:4,8           г) 6:3,75
б) 2:1,25              д) 0,0204:0,12           б) 2,94:7,5              д) 0,51367:0,161
в) 158,6:0,61       е) 35,27:0,01             в) 1,9:40                  е) 0,219: 0,01
                                           2. Розв’яжи рівняння:
а) 0,9х = 45                  б) 2,8:х = 14              а) 0,8х = 32            б) 3,5:х = 7

3. Площа прямокутника 9,426                3.Площа прямокутника 8,8752см кв.
дм куб. Ширина – 3,64 дм кв.                          Його довжина 5,16см. Знайти шири-
Знайти довжину прямокутни-                 ну прямокутника. У скільки разів
ка. У скільки разів вона менше               вона менше довжини?
ширини? 
                                                      9 балів
                                                      1. Обчисли:
а) 2,444:0,94          г) 0,057:0,01              а) 2,763:0,9                   г) 10:6,25
б) 15,48:3,6            д) 1,209:0,31             б) 0,378:0,18       д) 0,0722:0,19
в) 176,4:0,63          е) 18: 37,5                  в) 0,72674:0,179   е) 0,00312:0,001
                                              2. Розв’язати рівняння:
а) 6х – 11х = 3,48                                     а) 4,18 – 12х = 3,22
б) 3х:1,7 = 7,5                                          б) (2х):4,3 = 8,2

3. Турист пройшов 14 км за                       3. За 4 год. катер проходить відстань
3 год. Скільки км він пройде                     82,4 км. Скільки км він пройде за
за 4,5 год., рухаючись із                         7,5 год., рухаючись із тією ж
тією ж швидкістю?                                      швидкістю?
                                                      12 балів
                                                       1. Обчисли:
а) 5,728:0,8            г) 495,6:0,7                а) 25,032:0,56     г) 01332:0,036
б) 14,7:4,2              д) 167:0,62                б) 0,0414:0,23     д) 0,408:1,7
в) 17,02:3,7                                               в) 13,201:4,3       е) 15,98:0,47
е) 0,57409:0,187
                                            2. Розв’язати рівняння:
а) 11,88:(х – 2,9) = 2,7                             а) 7,02:(у + 1,2) = 1,8
б) 4,2·(х + 1,2) = 16,38                             б) (х + 3,5)·5,1 = 36,72

3. З площі 48,6 га зібрали 1200,42ц            3. З площі 53,2 га зібрали 670,32ц
пшениці. Скільки центнерів                        грачихи. Скільки центнерів зберуть
зберуть з 270 га при тій же вражай-           з площі 1430 га при тій же врожай-
ності?                                                         ності?









Тестові завдання
І варіант                                                  ІІ варіант

1. Значення виразу 12,3·8,9                    1. Значення виразу 123·0,89
дорівнює:                                                 дорівнює:

А. 10,947   В. 109,47                               А. 10,947   В. 1,0947
Б. 1,0947    Г. 1094,7                                Б. 109,47    Г. 1094,7

2. На скільки знаків вліво                        2. На скільки знаків вліво
треба перенести кому у                               треба перенести кому у
добутку чисел 0,315·0,2:                         добутку чисел 3,24·9,15

А. 4            В. 3                                        А. 3            В. 2
Б. 2             Г. 5                                         Б. 4             Г. 5

3. Якщо число 21,07                                3. Якщо число 29,03
збільшити у 1000 разів                                     збільшити у 1000 разів
то одержимо:                                           то одержимо:

А. 210,7     В. 21070                                А. 290300  В. 2903
Б. 2107       Г. 2,107                                  Б. 290,3      Г. 29030


4. Значення виразу                                  4. Значення виразу
16,45:4,7 дорівнює:                                 18,56:6,4 дорівнює:

А. 35          В. 0,35                                   А. 0,29       В. 2,9
Б. 3,5          Г. 350                                     Б. 29           Г. 290


5. Корінь рівняння                                   5. Корінь рівняння
134,4:х = 24 дорівнює:                                      131,6:х = 28 дорівнює:

А. 56          В. 0,56                                   А. 47          В. 0,47
Б. 322,56    Г. 5,6                                      Б. 4,7          Г. 3576,8


6. Знайдіть число 0,35                             6. Знайдіть число 0,29
якого дорівнює 1,855:                             якого дорівнює 1,479:

А. 4,9                  В. 5,3                                               А. 51          В. 5,1
Б. 0,53        Г. 53                                       Б. 0,51        Г. 0,357








                                 Тематична контрольна робота
І варіант                                                                              ІІ варіант
                                                        6 балів
                            1. Виконайте множення і ділення:
а) 4,125·1,6                  б) 29,64:100                 а) 3,2·5,125                  б)60,03:100
                            2. Розв’яжіть рівняння:
а) х:4,6 = 2,3       б) 4·х = 41,2                 а) х:2,3 = 3,8       б) 6·х = 42,6

3. Площа земельної ділянки                    3.Площа земельної ділянки 10соток.
84га, 0,75 площі зорали.                         Під сад відведено 0,15 усієї ділянки,
Скільки залишилось зорати?                           а останню частину займають овочем
                                                                  культури. Скільки соток займають
                                                                  овочеві культури?
                                                        9 балів
                            1. Виконайте множення і ділення:
а) 1,6·7,125                  б) 32,4:0,072                а) 3,2·6,125                  б) 38,7:0,86
                            2. Розв’яжіть рівняння:
(43,6 + х):2,4 = 26,5                                 (х – 45,6):5,2 = 65,52

3. Пшеницею засіяли 15га, що                3. Урожай цибулі зібрали з площі
становить 0,15 від усього поля,              60 а, що становить 0,06 від усього
вівсом – 0,35 від усього поля, а              поля, урожай картоплі – з 0,47 час-
останнє засіяли кукурудзою.                            тини від усього поля, і буряк з
Скільки га засіяли кукурудзою?             останньої частини. Скільки арів
                                                                  було зайнято буряком?
                                                        12 балів
                            1. Виконайте множення і ділення:
а) 0,485·0,0037   б) 12,1212:12               а) 7,36·0,00693   б) 50 1/80:0,125
                            2. Розв’яжіть рівняння:
(39,8 – 1,1х):4,5 = 6,4                              72:(1,5х + 1,7) = 3,6

3. В перший день обробили від              3. У перший день внесли добрива на
шкідників 0,35 від усього поля,              0,42 всієї площі поля, у другий – на
у другий – 0,37, а в третій –                             0,44 всієї площі, а в третій – на
останні 140 га. Яка площа                      останні 28 га. Яка площа усього
усього поля?                                            поля?